A manuálterápia (manuális terápia) azoknak a kézzel végzett diagnosztikai és terápiás fogásoknak az együttese, mely a mozgatószervrendszer visszafordítható működési zavarainak felismerésével és kezelésével foglalkozik. A diagnosztika magában foglalja az ízületi mechanika, izomfunkció, szalagok, bőr reflexes reakcióinak vizsgálatát. Segítségével lokalizálni és elemezni tudjuk a végtagi ízületek és a csigolyák területén kialakult mozgás funkciózavarokat. Az analízis alapján különböző fogásokkal mobilizálunk. A kezelést otthon végezhető tornagyakorlatokkal egészítjük ki, ezzel tartós funkciójavulást és fájdalomcsillapítást érhetünk el.
A manuálterápiás vizsgálat alapos, részletekbe menő kikérdezéssel kezdődik, majd minden testtájra kiterjedő fizikális vizsgálattal folytatódik, mely magába foglalja az egész test megtekintését, tapintását, mozgásvizsgálatát. Nagy hangsúlyt kap a szegmentális vizsgálat, de nem maradhat el az izmok és szalagok tesztelése sem.
Fontos, hogy a fizikális vizsgálat eredményeit összehasonlítsuk a gerincről készült képalkotó eljárások eredményeivel. Az egész testet vizsgáljuk és az ok-okozati összefüggéseket figyelembe véve állítjuk fel a diagnózist és határozzuk meg az egyénre szabott terápiát. A vizsgálat után tájékoztatjuk a pácienst az állapotáról és a szükséges kezelésekről. A kezelés során nagyrészt kézzel végzett technikákkal oldjuk az ízületek mozgáskorlátozottságát, az izomzat szükség szerinti lazítása mellett helyreállítjuk a gerinc és a végtagi ízületek mozgásdinamikáját, funkcióját, eredeti stabilitását, statikáját, ezáltal csökkentve és megszüntetve a fájdalmat (nyak-, hát- és derékfájdalom). A kezelés után otthon végzendő, aktív gyakorlatokat tanítunk meg a páciensnek, melyek rendszeres végzése javasolt a probléma kiújulásának megelőzése céljából.
A fájdalom múlásával, a mozgás szabadabbá válásával javul a fizikális közérzet és a hangulat is. Bizonyos szédülések és fülzúgások kezelésére is alkalmas.
A manuálterápia orvosok által továbbfejlesztett, tudományos alapokon nyugvó természetes gyógyító módszer. A műfogások tanát, azaz a manuális terápiát tudományos alapokra helyezve alakult ki a diagnosztikus és terápiás módszereket is magába foglaló manuálterápia. Rendelőnkben A. A. Barvincsenko professzor nevéhez fűződő manuálterápiát alkalmazzuk. A módszert csak felsőfokú szakképesítéssel rendelkező orvosok és gyógytornászok végezhetik.
Fontos, hogy az első megjelenéskor hozza magával a korábbi mozgásszervrendszerével kapcsolatos leleteit, képalkotó felvételeit!
Indikációk:
- Derékfájdalom
- Hátfájdalom
- Nyakfájdalom
- Vállfájdalom
- Könyökfájdalom
- Csípőfájdalom
- Végtagfájdalmak
- Izom eredetű mozgáskorlátozottság
- Kivizsgált fejfájás, szédülés, mely nem magyarázható a vizsgálatok eredményeivel
Kontraindikációk: 
- Csontritkulás (T- score -2,5 felett)
- Rosszindulatú daganatos betegség
- Terhesség 5. hónapjától
- 3 hónapnál frissebb műtét
- 6 hónapnál frissebb törés, ficam
- Láz
- Fertőző betegség
- Agyi- és érbetegség
- Akut gyulladásos folyamat a szervezetben
Szükséges ruházat:
- Alsónemű/ fürdőruha
Kezelés időtartama:
- Első kezelés és vizsgálat: kb. 60 perc
- Kontrollkezelés: kb. 45 – 60 perc (a kontrollkezelések száma az adott problémától függ)
A DEVELOMED Gyógytorna Stúdió által alkalmazott manuálterápiás módszerek pontos leírásáról (McKenzie módszer, Mulligan manuális terápia, stb.) a weboldal szolgáltatásai között olvashat, de érdeklődhet telefonon is, vagy személyes konzultáció keretében.